Je celkem jedno, jestli plánujete dovolenou na jiném kontinentu, nákupy na zahraničním e-shopu nebo třeba víkend v Bratislavě. Vzhledem k tomu, že si v Česku držíme korunu, bude se vám některá ze zmíněných služeb hodit už při návštěvě našich slovenských bratov.
Synonymem pro placení s lepším kurzem, než na který dosáhnete u své banky, byl dlouhou dobu Revolut. S placeným účtem Twisto ale dosáhnete také na velice zajímavé kurzy a na trh před nedávnem vletěla také nová karta od mBanky – mKarta Svět. Která ze služeb je pro placení v zahraniční měně nejlepší? 🤔
V dnešní době už si u slušnějších bank můžete celkem dobře vystačit i s obyčejnou kartou. Kurzy nejsou až tak tragické, poplatky za placení žádné a solidnější banky vám dovolí dokonce i vybírat hotovost z bankomatů bez poplatku (za stejnou cenu jako při výběru v Česku z bankomatů cizích bank). Například u Air Bank jde o 25 Kč (resp. 0 Kč u placeného tarifu). Pokud ale v zahraniční měně platíte často, nebo prostě jen nechcete zbytečně přijít třeba jen o pár stovek na kurzových rozdílech, rozhodně se vyplatí porozhlédnout po alternativních platebních službách.
Kolik korun aktuálně (léto 2019) zaplatíte za 1000 € u jednotlivých služeb si můžete prohlédnout v tabulce.
Služba | Kurz (střed ČNB 25435) |
Twisto (letní akce) | 24960 |
Revolut | 25496,16 |
Twisto (před letní akcí) | 25525 |
mKarta Svět | 25536,6 |
Směnárna Exchange Kaprova | 25700 |
Revolut – víkend | 25813,98 |
Air Bank | 26023 |
Komerční banka | 26178,8 |
Revolut
Revolut je už na trhu nějakou dobu a už od začátku use specializuje na platby kartou v zahraničních měnách. Základním pilířem Revolutu je super aplikace, kterou je radost používat. Měny můžete libovolně směňovat téměř za středový kurz a hotovost z bankomatu si vyberete kdekoliv na světě úplně zdarma. Od roku 2019 podporuje Revolut i Apple Pay.
Platit kartou můžete neomezeně a neomezené je také posílání bankovních převodů kamkoliv po světě. Vybírat hotovost s tarifem zdarma je pak možné do 4500 korun měsíčně (tragikomické je, že takovou možnost do dnešního dne u většiny bank v ČR nemáme ani v rámci tuzemska – natožpak kdekoliv na světě). Do cizích měn pak můžete převést až 120 000 korun. S placenými tarify se pak dostanete na násobky těchto limitů a jako bonus získáte cestovní pojištění, možnost nákupu kryptoměn či přístup do letištních salónků.
Pozor na směny o víkendu – Revolut se jistí proti kolísání měny několika procentní přirážkou. Konkrétně jde o 0,5 – 1%. Je tak dobré měny směňovat pouze v pracovní dny.
Jediné, za co u Revolutu můžete zaplatit i při zvolení tarifu zdarma, je poštovné za doručení karty. Často ale probíhají akce, kdy kartu při registraci přes zvací odkaz zdarma dostanete.
mKarta Svět
Relativně novou službou je karta od mBanky. Pojmenovali ji mKarta Svět a jde o velice příjemnou konkurenci pro ostatní hráče na trhu. Troufnu si tvrdit, že pro průměrného konzervativního uživatele je právě tato karta tou nejlepší volbou. Můžete si ji zřídit online, ale zároveň i na některé z kamenných poboček. Nepotřebujete mobilní aplikaci a internetové bankovnictví je nutné jen pro úvodní aktivaci a nastavení. K mKartě Svět získáte běžný korunový účet, takže zůstatek můžete navyšovat tím nejklasičtějším způsobem – běžným převodem. Aplikace i zákaznická podpora je pak kompletně v češtině.
Kurzy jsou dost blízko Revolutu a navíc získáte i několik bonusů. Všude po světě můžete vybírat hotovost bez horního limitu, jste omezeni pouze minimální částkou výběru – pro výběr zdarma je třeba vybrat alespoň 1500 korun nebo odpovídající částku v cizí měně. Stejně podmínky platí opravdu všude a počet výběrů není omezen. U karty navíc můžete nastavovat limity, jak jste zvyklí – pro platby u obchodníků, výběry hotovosti i online platby.
Karta podporuje i Apple Pay, což by v dnešní době mělo být samozřejmostí, ale spousta bank a fintechů s podporou ještě stále bojuje. Mobilní aplikace mBanky je za mě trochu slabší, ale po chvíli používání si na ni zvyknete.
Během testování jsem uvažoval, že by možná stálo za to, používat čistě mKartu Svět, protože na ni jen převedete peníze a dál nic neřešíte. U Revolutu mě ale udržela super aplikace a okamžité převody mezi kamarády. A kurz je pořád o něco lepší. Pokud tedy nezapomenete směnit na potřebnou měnu ve všední den.
Twisto
Do třetice určitě stojí za zmínku služba Twisto. Kurzy nabízela v rámci placeného účtu Premium (99 Kč/měsíc) dobré už před aktuální letní akcí, ale v rámci letní akce je ještě vylepšila. S platební kartou od Twista tak aktuálně můžete platit se suverénně nejvýhodnějším kurzem. K Premium účtu navíc získáte i solidní cestovní pojištění pro celou rodinu a placení online na, zatím pouze českých eshopech, jedním kliknutím je také fajn. Přes aplikaci můžete platit i faktury, které stačí vyfotit.
Mobilní aplikace je kvalitní a díky tomu, že jde o českou službu, je aplikace kompletně v češtině a k dispozici je i příjemná zákaznická podpora. I Twisto kartu si můžete přidat do Apple Pay. Kromě karty si můžete objednat také platební náramek. Nečekejte ale nějaký zázrak – jde o zmenšenou platební kartu a gumový náramek, do kterého si ji můžete vložit.
Twisto má ale několik úskalí. Platíte kreditem, což vlastně ničemu nevadí a někomu to může naopak vyhovovat. Je ale třeba držet dobrou platební morálku a vyčerpaný kredit pak včas splatit. Když už zmiňuji kredit – ten je na začátku relativně nízký a po čase se zvyšuje. Berte tak v potaz, že nebudete moci hned po registraci platit větší částky. Je také třeba si spočítat, jestli se vám vyplatí platit Premium tarif.
Karta bez limitů se může vymstít
Velka nevýhoda Twista je pro mě nemožnost nastavení limitů u platební karty. Pokud se tak náhodou někdo nepovolaný dostane k vaší kartě, může s ní libovolně platit až do vyčerpání veškerého vašeho kreditu. Online platby se nijak nepotvrzují, takže je pak teoreticky možné zaplatit skutečně cokoliv, na co bude kredit stačit. Kartu tak můžete zabezpečit jedině tak, že si ji přidáte do Apple Pay a pak ji zničíte. Twisto kartou také nevyberete hotovost, což je při cestování také celkem nemilá nevýhoda – ne všude zaplatíte kartou.
Nutno dodat, že na nápravě některých nevýhod už se pracuje. V budoucnu by mělo být možné kartu dobíjet a nebude tak nutné platit kreditem a nastavení limitů u karty by se v budoucnu údajně také mohlo objevit. A chystá se toho více.
Twisto je určitě zajímavá služba, kterou stojí za to vyzkoušet. Ne nadarmo už nasbíralo přes 600 000 uživatelů. Často se opakují promo akce, díky kterým je možné získat několik set korun jen za registraci. Ty je možné využít na útratu v libovolném obchodě, který platby Twistem přijímá (Dáme Jídlo, Rohlík, Fresblabels, Footshop a stovky dalších).
Curve
V rámci testování různých karet a aplikací jsem si objednal ještě kartu Curve. Do této aplikace je možné nahrát více platebních karet, přepínat mezi nimi a v peněžence pak mít pouze jedu kartu – Curve. Ať si při placení vyberete jakoukoliv kartu, platíte s výhodným kurzem, který je blízko středovému – tedy podobný jako třeba na kartě Revolut. Měsíční limit je ale pouze 500 £, což je dost málo. Až s placeným tarifem (10 £/měsíc) získáte neomezený limit, o kterém se v podmínkách dočtete, že je vlastně omezený na 150 000 £ na rok. Kurz, kterým platíte, vidíte až po provedené platbě v aplikaci v historii plateb. Předem si jej nemáte možnost zobrazit.
Zajímavou funkcí je tzv. Go Back in Time. Pokud zaplatíte kartou Curve a v aplikaci jste měli vybranou špatnou kartu, můžete útratu do 14 dnů převést na správnou kartu, se kterou jste daný nákup chtěli uskutečnit. Částka je u této funkce limitována na 1000 £.
Vzhledem k limitům a k přítomnosti Apple Pay i Google Pay na českém trhu, mi Curve úplně nedává smysl. Pokud ale službu chcete vyzkoušet, je možné za registraci získat bonusový kredit ve výši 5 £. Stačí při registraci zadat promo kód VEY72P6N.
Nejnovější komentáře